THE DEFINITIVE GUIDE TO INIEKCJE DOSZKLISTKOWE

The Definitive Guide to iniekcje doszklistkowe

The Definitive Guide to iniekcje doszklistkowe

Blog Article

Lucentis dostępny jest wyłącznie na receptę a jego injekcje muszą być przeprowadzane przez wykwalifikowanego lekarza okulistę, posiadającego doświadczenie w wykonywaniu wstrzykiwań do ciała szklistego.

Iniekcja doszklistkowa to zabieg polegający na podaniu zastrzyku z preparatem leczniczym do gałki ocznej. Iniekcje stosowane są głównie w leczeniu wysiękowej postaci AMD. Terapia przeważnie obejmuje serię zastrzyków, wykonywanych w określonych odstępach czasu, wg zaleceń lekarza.

Iniekcje doszklistkowe są prostym zabiegiem. Po rozszerzeniu źrenicy i znieczuleniu oka kroplami lekarz wykonuje wkłucie przez twardówkę. Pacjent może odczuwać lekki ucisk, ale dolegliwości bólowe nie występują.

Charakteryzuje się powolnym przebiegiem, nie prowadzi do gwałtownego obniżenia ostrości wzroku. Mogą pojawić się zniekształcenia obrazu i lokalne ubytki centralnego pola widzenia.

W następnej fazie leczenia ewentualne podanie kolejnych iniekcji uzależnione jest od ostrości wzroku pacjenta i wyniku badania optycznej koherentnej tomografii (SOCT). Pacjent kontrolowany jest zazwyczaj raz w miesiącu.

) . Badania pokazują, jak ważnym przełomem w leczeniu tej choroby okazało się wprowadzenie preparatów anty-VEGF. Obecnie wzrok udaje się uratować u ponad 50% pacjentów więcej niż przed erą tych leków.

Powikłania po zastrzyku są na szczęście niezwykle rzadkie. Najczęściej może to być obrzęk lub niewielkie zaczerwienienie w miejscu wkłucia, które ustąpi w przeciągu kilku dni. Najpoważniejszym powikłaniem, choć bardzo rzadko występującym, jest odczyn zapalny (zapalenie wnętrza gałki ocznej) po podaniu leku.

The intention of this paper would be to overview The existing standing of this therapy for macular edema on account of diabetic maculopathy, central retinal vein occlusion and publish-cataract medical procedures and the final results of latest multicenter scientific trials are quoted.

polega na powstawaniu nowych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych w naczyniówce, z których wydostaje się płyn, powodując obrzęk w oku. U pacjentów, u click here których występuje neowaskularyzacja naczyniówkowa w krótkowzroczności, pojawiają się takie objawy jak zamazane widzenie (metamorfopsja), krzywienie obrazu i/lub obecność białych lub szarych punktów w centrum pola widzenia (mroczki).

Głównymi schorzeniami okulistycznymi, które leczy się przy zastosowaniu sterydów miejscowo są zapalenia błony naczyniowej oraz obrzęki plamki w przypadku cukrzycy czy zakrzepu żylnego. Najpopularniejsze leki z tej grupy to Trimacynolon, Ozurdex oraz Illuvien. Wszystkie leki sterydowe mają podobne, miejscowe działania niepożądane. Są to jaskra oraz zaćma. Jaskra wtórna czy raczej podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego w przypadku sterydów podawanych do środka oka występuję w około 25-thirty% przypadków.

Choroby wzroku articleępują zwykle niespiesznie, ale są nieubłagane – powodują stopniowe zanikanie ostrości wzroku, a co za tym idzie – pogorszenie komfortu widzenia i stopniową utratę samodzielności.

Terapia opierająca się na iniekcjach doszklistkowych jest stosunkowo bezpieczna i bezbolesna dla pacjenta. Mimo to, jak każdy zabieg w obrębie ludzkiego ciała, niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Podaje się, że występują just one u około thirty% pacjentów. Najczęściej jest to zwyczajne lekkie podrażnienie oka – jego zaczerwienienie i nadwrażliwość. W miejscu podania iniekcji zdarza się również wystąpienie nastrzyknięcia spojówki. Co więcej, u niektórych pacjentów może pojawić się wzrost ciśnienia ocznego – zwłaszcza wtedy, kiedy zastosowano u nich inhibitory VEGF.

Stosunkowo niedawno triamcynolon (np. preparat Kenalog koncernu Bristol-Myers Squibb) znalazł zastosowanie także w okulistyce, gdzie jest aplikowany okołogałkowo lub doszklistkowo w leczeniu stanów zapalnych siatkówki, obrzęku plamki w cukrzycy oraz wysiękowym AMD.

Artykuły Iniekcja doszklistkowa Iniekcja, inaczej zwana zastrzykiem, jest wprowadzeniem do tkanki roztworu – najczęściej leków, hormonów lub witamin, przy użyciu strzykawki z igłą.

Report this page